Bizi Arayın: (0232) 369 2435-Email: info@ttptr.com

IoT - Internet of Things - Nesnelerin Interneti

IoT ile yaşam tarzımız değişiyor, özellikle X ve Y jenerasyonları artık internet olmadan yaşayamıyorlar, 2012 sonrası doğanları, yani Jenerasyon Alfa olarak adlandırılanları neler bekliyor, kısmen tahmin etmek mümkün:

Şöförsüz arabalar… Kendi kendine servisi çağıran bulaşık, çamaşır ve kurutma makinaları, evin sıcaklığını, pencereleri/perdeleri ayarlayan sistemler, digital giyim ve kuşam… Bunların çoğu şu anda kısmen de olsa mümkün.

Business Insider’ın bu yıl içinde paylaştığı bir araştırmaya göre, dijitalleşme bu güne kadar görmediğimiz bir hızla ilerliyor.

2005 yılında dünyadaki nüfusun sadece 16%’sının Internet’e erişimi varken 2014 itibarıyle bu rakkam 38% ve 2019 yılında ise 57% olacağı tahmin ediliyor. Gene 2014 itibarıyle dünyada 600 Milyon hane Internet’e bağlıyken, 2019 bu rakkamın iki kat aratarak 1.200 Milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Sadece IoT ile Internet’e bağlanan cihaz sayıları da büyük bir gelişme gösterecekler, 2013 senesinde 7 milyon cihazın, günümüzde ise 12 milyon cihazın sayısı 2019 yılında 35 milyona çıkacak.

Bu yıl içinde tüm dünyada üretilecek data’nın büyüklüğü insanlığın bizim bildiğimiz başlangıcından 31.12.2014 tarihine kadar üretilmiş data kadar… Yani önümüzden bir otobanda akan ve ayıklanması gereken bir “Big Data” yığını var.

Tüm bu cihazların çalışması ve “Big Data’nın” ayıklanması için gerekli olan çok önemli iki araç var:

YAZILIM, daha doğrusu Mobil araçlarda çalışan Yazılım, yani Mobile Applications…

Gene Business Insider’ın yaptığı çalışmaya göre şu anda yaklaış 150 Milyon $’lık bir Pazar IoT Yazılımları pazarı 2019 yılı itibarıyle 650 Milyon $’a ulaşacak.

Ve nesneleri Internet’a bağlayan donanım: SENSÖR. Business Insider bugün 0,70$ olan sensor maliyetinin de 2019 yılında 0,38$’a düşeceğini tahmin ediyor.

Tüm bunların anlamı ne?

Önümüzdeki yıllarda şirketleri domine eden Kurumsal İş Yazılımı artık ERP değil CRM olacak. Zira artık CRM’de tutulan özellikle müşteri ana verisi ve müşterinin satın alma ve para harcama davranışı bilgileri, şirketler açısından rekabeti, satış rakkamlarını ve karlılığı direk olarak etkileyecekler. Bu yüzden “Müşteri İlişkileri Yazılımı” olarak adlandırdığımız CRM çözümleri şirketlerin ana veri tabanı haline gelecek. Fakat bu tek başına yeterli değil…

Önümüzdeki otobandan akan bilgileri ayıklanarak anlamlandırılması gerekiyor ki, elimizdeki CRM veri tabanınına doğru pazarlama yapılabilsin. Bunun için ilk etapta “Big Data” anlamlandırma yazılımları gerekiyor. Ayıklanan bilgi esnek CRM yazılımı ile kombine edilerek çeşitli veriler filitreleniyor ve İş Zekası adını verdiğimiz yazılımlarla anlaşılabilecek ve uygulanabilecek one-one-marketing kampanyaları halinde çalışanların elindeki mobil araçlara geliyor olacak.

Son olarak bu işin olmazsa olmazı “Mobile Applications” yani mobil cihazlarda çalışan çözümler. Bu tip yazılımlar hem IoT çerçevesinde hepimizin hayatını kolaylaştıran çözümler olarak karşımıza çıkıyor olacak. Hem de özellikle Y ve Z Jenerasyonlarının satın alma davranışlarının gittikçe internet üzerinden olması nedeniyle belki şimdilik diğer satış kanallarını destekleyen şekildeki çözümler ve müşterinin her türlü istenilen bilgiye anında ulaşabilmesi için gereken çözümler olarak karşımıza çıkıyor olacak. Burada söz konusu olan bir internet sayfası değil kesinlikle!!!

Şirketlerin önümüzdeki 2-3 yıl içinde müşterilerini tanıması, onlara doğru pazarlama aktivitelerinde bulunarak bunu paraya çevirmesi için iyi bir CRM yazılımına, iyi bir Big Data anlamlandırma çözümüne, esnek ve hızlı bir İş Zekası yazılımına ve son kullanıcı olarak adlandırdığımız müşterinin ilgili şirketin ürünleri hakkında her türlü bilgiye sahip olacağı ve satın alabileceği mobil bir çözüme ihtiyacı var.

Esasında son zamanda herkes IoT hakkında yazılar yazarken, konuşurken ve çözümler üretirken, artık yeni bir digital zamana giriliyor…

Living Services… Kısaca kendilerini son kullanıcıların istek, beklenti ve ihtiyaçlarına göre ayarlayan servisler…

Bugün yukarıdaki yatırımları yapmakta yeterince hızlı davranamayan şirketlerin yeni digital zamanda yani “Living Services” çağında bu çözümlere yatırım yapanlara göre rekabette öne geçmeleri mümkün olmayacak…

Not: Business Insider araştırmasının linki için tıklayınız...

Sosyal Medyada Paylaş

Scroll to Top